Jak wysłać paczkę za pobraniem?
Paczka za pobraniem to rodzaj przesyłki, która nie może zostać przekazana adresatowi do chwili, w której ten nie zapłaci kurierowi kwoty pobrania. Mimo ogromnej popularności elektronicznych przelewów i opłacania przesyłek „z góry”, tj. przed ich otrzymaniem, paczka za pobraniem cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem i wielu klientów wciąż korzysta z tego typu rozwiązania. Jak zatem wysłać paczkę za pobraniem?
Usługa „pobranie” – jak z niej skorzystać?
Najprostszym sposobem przesłania paczki za pobraniem będzie wybór i zaznaczenie odpowiedniej opcji w systemie firmy kurierskiej, z usług której korzystamy. Formularz nadania przesyłki, po określeniu parametrów paczki, tj. jej wagi i rozmiarów, pozwala najczęściej dokonać wyboru spośród standardowych i niestandardowych opcji terminu nadania, opcji dostawy, dodatkowego ubezpieczenia oraz rodzaju opakowania. Jest to najczęściej także etap, w którym możemy dokonać wyboru opcji wysyłki paczki za pobraniem. Zaznaczając wariant paczka pobraniowa, określamy, że to kurier w chwili doręczenia przesyłki ma pobrać dla nas należną kwotę pieniędzy od adresata.
O czym warto pamiętać, wybierając opcję paczki za pobraniem?
Jeśli zdecydujemy się na nadanie paczki pobraniowej, pamiętajmy o tak istotnej kwestii, jaką jest podanie numeru rachunku bankowego, na który mają zostać przekazane pobrane przez kuriera od adresata środki pieniężne. To kluczowy i obowiązkowy etap wysyłki tego rodzaju paczek. Kwoty pieniężne bezpiecznie i niezwłocznie zostają przekazywane na konto nadawcy, jednak w przypadku przesyłek zagranicznych, czas realizacji zwrotu może się nieco przedłużyć i wynosi najczęściej 7 dni roboczych od daty doręczenia przesyłki i otrzymania od adresata kwoty pobraniowej. W takiej też sytuacji, tj. w realizacji przesyłek zagranicznych, kwota zwrotu pobrania przeliczana jest z waluty obcej na polską, zgodnie ze średnim kursem NBP z ubiegłego tygodnia.
Czy paczka za pobraniem wymaga dodatkowych opłat?
Koszt przesyłki standardowo ponosi nadawca. Jeśli chcemy jednak, aby to adresat opłacił koszt związany z wysłaniem paczki, powinniśmy odpowiednio powiększyć o stosowną kwotę należność, jaka przysługuje nam od odbiorcy przesyłki. Podobnie wygląda kwestia ta w przypadku paczki za pobraniem. Tutaj wartość pobrania może zostać powiększona o koszt usługi kurierskiej.
Koszt usługi, jaką jest wysyłka paczki za pobraniem, a więc pobranie gotówki przy odbiorze paczki przez adresata, uzależniony jest najczęściej od kwoty pobrania. Jest to zatem wartość zmienna, każdorazowo wyceniana podczas nadawania paczki.
Paczka za pobraniem – czy adresat może ja sprawdzić przed dokonaniem zapłaty?
Jedną z najczęściej pojawiających się sytuacji, jest oczekiwanie adresata przesyłki, że będzie mógł ją otworzyć i sprawdzić przed dokonaniem zapłaty. Taka opcja niestety nie jest możliwa, a sprawdzenie paczek dokonywane jest zawsze dopiero po ich opłaceniu.
Innym równie często występującym problematycznym zjawiskiem w przypadku paczek pobraniowych jest brak gotówki, jaki deklaruje adresat w momencie przekazywania przez kuriera paczki. Pamiętajmy, że tego rodzaju zdarzenie może zostać zdefiniowane jako odmowa przyjęcia przesyłki. W przypadku przesyłki zagranicznej będzie to jeszcze bardziej kłopotliwa sytuacja, zatem powinniśmy dołożyć wszelkich starań, by do niej po prostu nie dopuścić.
Czy każdy może wysłać paczkę za pobraniem?
Paczka za pobraniem może zostać wysłana przez każdego, zarówno przez osobę prywatną, jak i firmę, Ważne jest jedynie, aby podczas nadawania paczki zaznaczyć odpowiednią opcję wysyłki i koniecznie wskazać numer rachunku bankowego, na który ma zostać przekazana kwota pobrania.