List przewozowy – co warto o nim wiedzieć?
List przewozowy – co to jest?
Jeśli choć raz mieliśmy do czynienia z nadaniem lub odbiorem przesyłki, z pewnością mieliśmy też w swoich rękach list przewozowy. Czy jednak wiemy dokładnie, czym jest tego typu dokument? Jego wypełnienie leży po stronie nadawcy, jednak czasami sporządzany jest wspólnie, zarówno przez nadawcę przesyłki, jak i przewoźnika. Jeśli zatem planujemy nadanie jakiejkolwiek przesyłki, przyjrzyjmy się bliżej temu, czym jest krajowy i międzynarodowy list przewozowy.
List przewozowy to dokument określający warunki umowy o przewóz przesyłek towarowych. Jak już wspomnieliśmy na wstępie, list przewozowy sporządzany (wypełniany) jest standardowo przez nadawcę przesyłki, czasem jednak wspólnie z jej przewoźnikiem. To właśnie w liście przewozowym przewoźnik potwierdza przyjęcie przesyłki do transportu, przejmując jednocześnie odpowiedzialność za powierzony towar. Szczegóły dotyczące listu przewozowego określa szczegółowo Prawo przewozowe, a konkretnie artykuły od 30 do 40 Ustawy. W przypadku dokumentu, jakim jest międzynarodowy list przewozowy, szczegóły określa dodatkowo art. 6 Genewskiej Konwencji o umowie międzynarodowego drogowego przewozu towarów (CMR).
Warto tutaj dodać, że w międzynarodowym transporcie rzeczy, poza listem przewozowym CMR istnieją także inne dokumenty, zróżnicowane ze względu na rodzaj realizowanego transportu, zatem będą to:
- Międzynarodowy list przewozowy w transporcie kolejowym – CIM,
- Konosament, czyli krajowy lub międzynarodowy list przewozowy w przypadku transportu morskiego,
- Lotniczy list przewozowy AWB (Air Way Bill),
- Lotniczy list przewozowy MAWB (Master Air Way Bill),
- Lotniczy list przewozowy HAWB (House Air Way Bill).
Różnica pomiędzy poszczególnymi listami lotniczymi jest następująca. Otóż AWB to dokument stwierdzający istnienie umowy o przewóz lotniczy w obrocie międzynarodowym. W tym wypadku należy wypełnić aż 3 oryginały listu i 6 jego kopii. Poszczególne egzemplarze przeznaczone dla przewoźnika, odbiorcy i nadawcy, różnią się pomiędzy sobą kolorami, odpowiednio jest to kolor zielony, różowy, niebieski.
Dokument MAWB sporządzany jest w sytuacji, gdy przewoźnik przekazuje przesyłki wielu klientów w jedno miejsce dostarczenia. Z kolei HAWB przeznaczony jest dla transportu lotniczego pojedynczych przesyłek, jednak skonsolidowanych dla potrzeb tego transportu.
Wróćmy jednak do krajowego listu przewozowego. W tym wypadku najczęściej sporządza się 3 lub 4 egzemplarze dokumentu. Tutaj oryginał dla przewoźnika wydawany jest następnie odbiorcy. Grzbiet dla przewoźnika pozostaje w miejscu nadania, a ceduła służy do pokwitowania odbioru. Wtórnik jest kopią przeznaczoną dla nadawcy przesyłki.
Jakie informacje zawiera list przewozowy?
Zgodnie z zapisami Ustawy Prawo przewozowe, krajowy list przewozowy musi zawierać następujące informacje:
- Nazwę i adres nadawcy oraz jego podpis;
- Nazwę i adres odbiorcy przesyłki;
- Numery referencyjne nadawcy i odbiorcy – będzie to np. numer zamówienia;
- Określenie przewoźnika oraz jego placówki, w której zawarto umowę transportu rzeczy;
- Określenie rzeczy, masy, liczby sztuk przesyłki, sposobu, w jaki przesyłka została zapakowana i oznaczona;
- Cenę jednostkową towaru;
- Inne dodatkowe informacje, które wymagane są np. zapisami zawartej umowy, sposobem przyjętych rozliczeń lub też przewidziane regulaminem firmy kurierskiej.
List przewozowy może zawierać także szereg innych informacji. Firma świadcząca usługi kurierskie może rozszerzyć niezbędne dane np. o numer telefonu odbiorcy / nadawcy, wskazówki nadawcy dotyczące postępowania z przesyłką w sytuacji braku możliwości wykonania przedmiotu umowy lub wydania przesyłki odbiorcy, oświadczenie nadawcy o stanie przesyłki, czy też deklaracje wartości przewożonych rzeczy.
Nadając przesyłki zagraniczne, np. przesyłki kurierskie do Wielkiej Brytanii, czy też paczki do USA, i tym samym wypełniając stosowny list przewozowy, z pewnością będziemy musieli uzupełnić wyżej wymienione dane między innymi o koszty związane z przewozem, w tym opłaty celne, ewentualne instrukcje niezbędne do wykonania formalności celnych, wykaz dokumentów wydanych przewoźnikowi.
O czym warto pamiętać wypełniając list przewozowy?
Odpowiedź na to pytanie jest krótka i bardzo prosta. Otóż wypełniając list przewozowy, warto pamiętać, aby zrobić to czytelnie i dokładnie, nie pomijając żadnej wymaganej informacji. List przewozowy jest umową, jaka zawieramy z firmą kurierską. Brak precyzji w tym wypadku może rodzic niepotrzebne wątpliwości, a w konsekwencji kłopoty.